Gljivične infekcije stopala

Gljivična infekcija stopala očituje se kao crvenilo, kronično ljuštenje kože i/ili stvaranje mjehurića.

Što je gljivična infekcija stopala, odnosno atletsko stopalo i kako nastaje?

Gljivična infekcija stopala očituje se kao crvenilo, kronično ljuštenje kože i/ili stvaranje mjehurića. Najčešći uzročnici su dermatofiti (T. rubrum, T. mentagrophytes, E. floccosum), a ponekad i kvasac Candida albicans. Infekcija najčešće nastaje nakon kontakta bosog stopala s kontaminiranom površinom u sportskim dvoranama, kupaonicama ili na bazenima.

 

Koji su simptomi ove bolesti?

Postoji nekoliko oblika gljivične infekcije stopala:

Interdigitalni tip koji se javlja između prstiju, najčešće između IV i V prsta u vidu vlaženja, ljuštenja i crvenila kože. U slučaju bakterijske superinfekcije nastaju bolne ulceracije i širenje promjena na dorzum stopala i taban.

Kronični hiperkeratotični tip (atletsko stopalo ili moccasin type) se  očituje dobro ograničenim crvenilom kože i rubnim papulama ili mjehurićima, hiperkeratozom i finim bjelkastim zaobljenim ljuštenjem. Uz taj oblik najčešće se pojavljuju i gljivične infekcije nokta (onihomikoze).

Upalni tip podsjeća na kontaktni alergijski dermatitis zbog svrbeža i prisutnih mjehurića prozirnog sadržaja , koji u slučaju bakterijske superinfekcije postaje gnojan.

Dermatofitid predstavlja imunološku reakciju organizma na prisutnu gljivičnu infekciju stopala, a karakteriziran je pojavom mjehurića na prstima ruku i dlanovima.

 

Jesu li određene grupacije ljudi sklonije ovom problemu od drugih? 

Gljivične infekcije stopala rijetke su prije puberteta, obično se javljaju između 20. i 50. godine života, češće kod muškaraca. Podložnije su infekciji osobe koje puno borave u zatvorenoj obući, na primjer sportaši, zatim osobe s pojačanim znojenjem ili šećernom bolesti.

 

Kako se bolest liječi i koliko je važno započeti liječenje pri pojavi prvih simptoma? Koliko traje liječenje?

Bolest se liječi primjenom antimikotika lokalno ili sistemski uz antiseptičke kupke ili primjenu keratolitika u pojedinim slučajevima. Lokalni se preparati primjenjuju dva puta dnevno, a liječenje traje od 2 do 6 tjedana. U slučaju bakterijske superinfekcije potrebno je i antibiotsko liječenje. Stoga je potrebno pravovremeno liječenje kako bi se izbjegle ozbiljnije komplikacije.

 

Postoji li mogućnost samoizlječenja ili je potrebna intervencija dermatologa? 

Obzirom na šaroliku kliničku sliku bolesti i diferencijalnu dijagnozu savjetuje se pregled dermatologa kako bi se određenim pretragama (nativno mikroskopski, mikološkom i bakteriološkom kulturom, a ponekad biopsijom i li alergološkim testiranjem) utvrdila prava dijagnoza i adekvatno liječenje.

 

Kako spriječiti ovu bolest?

Kako bi se smanjio rizik pojave gljivične infekcije stopala savjetuje se nošenje otvorene obuće, izbjegavanje hodanja bosih nogu na mjestima kao što su kupališta, sportske dvorane. Također je korisna primjena antimikotskih kupki i pranje stopala u benzoil peroksidu. Osobe koje se pojačano znoje trebale bi upotrebljavati preparate na bazi aluminij klorid heksahidrata kako bi se umanjilo znojenje.